عکاسی نوزاد تکرار نشدنی است.

دبیر سایت شنبه 14 اسفند 1400 - 18:35

عکاسی نوزاد تکرار نشدنی است.

 زمان طلایی عکاسی نوزاد (نیوبورن)

در عکسبرداری نیوبورن روزها و ساعاتی هستند که که زمان طلایی برای عکاسی از وی هستند ، یعنی نباید از دست بروند و قابل بازگشت و تکرار نیستند. در این زمان با ارزش ، نیوبورن ما خواب عمیقتری دارد، آکنه و ناراحتی های گوارشی هنوز به سراغش نیامده اند و بدنش بسیار انعطاف پذیر است چون هنوز آنچنان عضلاتش را منقبض نمیکند و بدون فضار و آسیب عکاس میتواند از وی عکس بگیرد. این روزها در واقع بین 5 تا 12 روزگی هستند و بهترین زمان که تکرار نیز نخواهد شد. نیوبورن ما در این چند روز هنوز ناراحتی گوارشی چون کولیک و اسپاسم را تجربه نکرده است و مانند حالات داخل شکم مادرش فرم میگیرد. فرمهایی که شبیه حالات جنینی وی میباشد. بعد ازین روزها خواب وی به یکباره به شدت سبک میشود و به اصطلاح خواب خرگوشی خواهد داشت و  در صورتی که کولیک داشته باشد کار عکاسی نوزاد، بسیار سخت تر و در بیشتر مواقع غیر ممکن میشود چون مانع خواب عمیق وی شده است و عکاس نوزاد نمی تواند به درستی به وی حالت و فیگور مناسب بدهد. پس حتی اگر فرزند شما زردی داشت این زمان طلایی را از دست ندهید.
 در این بازه زمانی حالت دادن به نوزاد در زمان عکاسی ، متنوع تر ، بی خطر تر و راحت تر می باشد چون بدن وی کاملا انعطاف پذیر و نرم است. پس از این زمان، دادن خیلی از ژستها به نوزاد کاملا غیر ممکن خواهد شد چون خواب نوزاد سبک می شود و تنها در خواب است که نوزاد اجازه میدهد به وی ژست عکاسی نوزادی بدهیم.
همچنین بهتر است ساعات اولیه روز و نیم روز را برای عکاسی از نوزاد برگزینیم که معمولا نوزاد ، خواب عمیقتری دارد.
 بیحالی وی در زمان زردی خود باعث خواب عمیقتر است و تغییر و اصلاح رنگ پوست وی نیز کاملا قابل اصلاح می باشد، پس دست بکار شوید و در روزهای اولیه تولد فرزند دلبندتان یا پیش از تولد وی برای عکاسی نیوبورن با آتلیه عکس تخصصی نوزاد هماهنگ نمایید و این روزهای طلایی تکرار نشدنی را از دست ندهید. در آتلیه زویا امکان عکاسی از نوزاد هم با نور طبیعی و هم با نور فلاش سافت امکان عکاسی نوزاد  بصورت تخصصی و حرفه ای می باشد.

عکاسی نوزاد یا عکاسی نیوبورن

نوزادی واژه ایست که به فرزند انسان در روزهای اولیه تولدش اطلاق می شود و معادل است با واژه نیوبورن در زبان لاتین اما نیوبورن یا نوزاد تازه متولد شده در واقع به نوزاد کوچکتر از یک ماه در زبان لاتین برخی کشورها اطلاق می شود. عکاسی و همینطور عکاسی نوزاد نیز هنر و فنی است که از بلوک غرب به ایران آمده و استفاده و پرداختن به آن نیز اصول خاص خود را دارد.
برخی از والدین به اشتباه گمان می کنند که صرف اینکه نوزاد خواب عمیقی داشته باشد کافی است در صورتی که عکاسی از یک نیوبورن فقط در زمان های خاص و روزهای اولیه به درستی، ممکن می باشد و تمام عکس های نیوبورنی که در سایتهای خارجی نیز مشاهده می فرمایند در همان روزهای طلایی دوره نوزادی (نیوبورنی) عکاسی شده اند.

بهترین فیگورها و ژستهای عکاسی نوزاد

 ژست های عکاسی نوزاد متنوع هستند و به شرط اینکه در زمان طلایی عکاسی نوزادی انجام شود ، عکاس می تواند به راحتی و با تنوع زیاد، در خواب به نوزاد فیگور بدهد. در حالت دمر، در صورتی که هر دو دست یا یک دست نوزاد در زیر گردن و چانه وی هست می توان عکسهای فوق العاده ای از نوزاد گرفت. در حالت طاق باز با پاهای جم شده در دور پیچ به صورتی که حالت جنینی به خود بگیرد نیز ، نوزاد زیبایی خاصی دارد. در پوزیشن به پهلو درازکشیده با یک دست در زیر گونه و خیلی مدلهای دیگر نیز عکاسی نوزاد امکان پذیر است البته همه اینها به شرط آنکه نوزاد خواب و بی حرکت باشد.
زمانی که نوزاد خواب عمیق داشته باشد عکاس میتواند با صبر و حوصله و مهارتهای خود، نوزاد را در حالت دمر، درون انواع سبد های حصیری و چوبی یا فلزی قرار دهد و عکسهای زیبایی بگیرد. یا میتوان نوزاد را در حات  به پهلو و دمر خوابیده با لباس و یا بدون لباس بر روی تخت نوزادی قرار داد و در صورتی که پاهایش درون شکمش جمع شوند،  به وی حالات زیبایی داد و از وی عکاسی نمود. 
از انواع دور پیچ به عنوان قنداق میتوان استفاده نمود و در حالی که دستهای کوچک و شگفت انگیزش در زیر چانه اش قرار داده میشود عکسهای زیبایی از وی گرفت. انواع مختلف مدل قنداق کردن را میتوان به کار برد که با توجه به دکور انتخابی والدین به دور نوزاد پیچیده میشوند.
ژست دادن به دو قلوها نیز سخت تر است چون ممکن است با تکان و حرکت یکی، دیگری از خواب بیدار شود . خواب بسیار عمیق و آرامش نوزاد بسیار کمک کننده است تا فیگورهای زیباتری به انها بدهیم. گاهی در حالی که همدیگر را در آغوش گرفته اند و گاهی در حالی که بر هم تکیه زده اند گویی اتحاد و پیمانی نا گسستنی دارند که زیبایی مبهوت کننده ای دارد. انواع حلقه گل، لانه گنجشک و باکس برای عکسهای با ژست طاق باز با قنداق و بدون قنداق نیز کار برد دارند که بسیار دکوراتیو و زیبا هستند.

 عکس نوزاد با اعضای خانواده

( عکس مادر و نوزاد و عکس پدر و نوزاد و عکس نوزاد با خواهر و برادر)
ایده های جذاب و بسیاری برای عکاسی در زمینه های روشن و تیره برای عکاسی از نوزاد با مادر و پدر وجود دارند و عکاس میتواند با در نظر گرفتن سلیقه رنگی و فرمی والدین، عکسهای زیبایی با توجه به شرایط لحظه ای نوزاد بگیرد. عکاسی از نوزاد در کنار نور پنجره و در فونهای متنوع ، مخصوصا در زمینه های ساده ، چه روشن و چه تیره و با بکار گیری مهارت هنری و استفاده از تکنیکهای نوری، ایجاد کنتراست مناسب و هارمونی های رنگی جذاب و خلوت عکسهای بسیار دلربا، شیک و روحانی را خلق نماید. انتخاب فر و رنگ لباس بسیار مهم است. لباسهای ساده و بدون نقش و نگار مخصوصا سفید رنگ، عکس خانوادگی را روحانی تر و زیباتر مینمایند و ترکیب بندی های زیبایی بوجود میاورند.
لوازم و تکنیکهایی نیز وجود دارند که برای عکاسی از نوزاد با خواهر و برادرش مناسب هستند که عکاس با مهارت و تجربه خود، بهترین حالات را با توجه به شرایط نوزاد در لحظه برایشان در نظر میگیرد تا در نتیجه عکس های جذاب و خاطره انگیزی بدست آید. در این میان اطمینان به عکاس نوزاد و همکاری با وی بسیار مهم و ضروری است.

سیر نمودن نوزاد در زمان عکاسی نوزاد و قبل از آن

اگر نوزاد در هنگام عکاسی گرسنه باشد به عکاس به درستی اجازه نمیدهد تا فیگور بدهد و خواب وی سبک خواهد شد. پس لازم است تا نوزاد بصورت کافی و سیر شیر بخورد تا عکاسی از وی نیز راحت تر شود. 
در اتلیه نوزاد زویا به هیچ نگران تغزیه و موارد دیگر بهداشتی و سلامت نوزادان نباشید. ما خودمان حواسمان هست و حتما به شما یاد آوری خواهیم کرد تا تغذیه نوزاد بدرستی انجام شود. همچنین زمان کافی برای تغذیه نوزاد و شیر دادن به نوزاد را دارید و ازین بابت کاملا راحت باشید.
بهتر است در زمان عکاسی برای نوزادی که شیر خشک میخورد ، همیشه شیر خشک در دسترس باشد . آب گرم مخصوص شیر نوزاد همراه بیاورید و آماده باشید تا در صورت گرسنگی بدون تاخیر نوزاد سیر شود تا مشکلی در روند کار پیش نیاید و آرامش نوزاد حفظ شود. شیر خشک نوزاد را سریعتر سیرو بهترعمل میکند زیرا نیاز به جابجا کردن نوزاد نیست و میتوان در دکور نیز به وی شیر داد. اما اگر نوزاد شما فقط شیر مادر مینوشد نیز نگران نباشید و دیگر نیازی به آماده سازی شیر نیز نخواهید داشت.
 

 کنترل دمای محیط آتلیه عکس نوزاد  

دمای محیط برای عکاسی نوزاد بین بیست تا 35 درجه میبایست باشد و این در صورتی است که نوزاد لباس بر تن داشته باشد. اگر نوزاد لباس نداشته باشد ، دمای محیط باید حدود 37 درجه یعنی به اندازه دمای بدن خود وی باشد تا خواب وی عمیق شود.
 نوزادان در محیط گرمتر خواب طولانی و عمیقتری نیز دارند بنابر این بهتر است علاوه بر لوازم گرمایشی دیگر از بخاری فن دار برقی با فاصله و درجه مناسب نیز برای گرم کردم نوزاد در زمان عکسبرداری استفاده شود.این وسیله یکی از لوازم مورد نیاز عکاسی نوزاد است که تمامی عکاسان حرفه ای نیوبورن در جهان از آن بهره میگیرند.  

رعایت بهداشت و سلامت محیط آتلیه عکس نوزاد

بهتر است فضای اتلیه نوزاد، همانند خانه آماده و نگهداری شود. میبایست لوازم و لباسهای نوزاد ضد عفونی شوند و کاملا تمیز و بهداشتی نگهداری شوند. همچون منزل از ورود کفش به داخل آتلیه جلوگیری شود و تمامی پرسنل رعایت نکات و پروتکلهای بهداشتی را بنمایند. در اتلیه نوزاد زویا تجهیزات بهداشتی و آب گرم برای شستشوی نوزاد تدارک دیده شده و دستگاه تسویه هوا نیز برای کنترل گردش هوای تمیز و مناسب برای نوزادان تدارک دیده شده است.
رعایت نکات بهداشتی در زمان عکاسی و کنترل و تمیز نگداشتن محیط و لوازم کار در اتلیه عکاسی نوزاد الزامیست و وظیفه انسانی پرسنل حکم میکند تا شرایط را برای نوزاد حساس و ظریفی که تازه چشم به دنیا گشوده و نور چشم والدینش میباشد به مطلوبترین شکل ممکن فراهم شود.
ضد عفونی و شستشوی منظم لباسها و اکسسوری های نوزاد و ضد عفونی آنها وظیفه آتلیه است و در اتلیه نوزاد زویا با حساسیت انجام می شود.   

لوازم و امکانات مورد نیاز عکاسی نوزاد در اتلیه نوزاد

تجهیزات نورپردازی مجهز به فیلتر ماورای بنفش
نور پنجره ،مخصوص برخی از دکورها و لوکیشنهای نوزاد، جهت اطمینان والدین حساس به نور در عکاسی نوزاد
 بک گراندهای متنوع  و رنگارنگ عکاسی نوزاد
صندلی نوزاد
پارچه های پولیش و برجسته برای عکاسی نوزاد
انواع زیر انداز در رنگهای متنوع
لباسهای نوزادی توری و پارچه ای و کاموایی با طرحهای مختلف
دامن ها و نیم ستهای چین دار مختلف
گل سر، انواع کلا و اکسسوری مخصوص عکس نوزاد
انواع اسباب جهت تزیین لوکیشن و دکور عکس نوزاد
انواع گل و سبدهای بافت و حصیر خاص و چوبی و فلزی زیبا ویژه عکاسی نوزاد  
دورپیجهای مختلف و رنگارنگ برای قنداق و پیچیدن دور نوزاد
بخاری برقی فن دار علاوه بر لوازم گرمایشی دیگر
دوربین و لنز مناسب عکاسی نوزاد

نورپردازی مناسب عکاسی نوزاد

نور برای عکس نوزاد باید حتما بصورت نرم و دیفیوز شده باشد و فلاشها و نورهای تیز و دیفیوز نشده مناسب سلامت چشم نوزاد نیستند و همچنین ملاحت و معصومیت عکس نوزاد را نیز از بین میبرند. برای ایجاد نور نرم از سافت باکسهای بزرگ و یا فلاش چتر با نرم استفاده میشود. البته من خودم سافت باکس را ترجیح میدهم. نورهای سافت فلاشهایی که فیلتر ضد ما ورای بنفش دارند، به هیچ عنوان برای سلامت نوزاد و چشم نوزاد آسیب زننده نیستند.
نور پردازی در ارتفاع پایین و به گونه ای انجام میشود که کمترین سایه ها را در چهره نوزاد ایجاد کنند. از یک نور هم میتوان بهره برد اما هر چه تعداد نورها بیشتر باشد عمق تصویر بیشتر می شود.
برای اطمینان خاطر و آرامش برخی از والدین که باز هم با توضیحات و دلایل علمی مبنی بر سلامت نور سافت شده فلاشهای مخصوص قانع نمیشوند، برخی از دکورها را میتوان با نور روز نیز عکاسی نمود. و امکان عکاسی نوزاد با نور روز و نور نرم شده آفتاب پنجره نیز در آتلیه تخصصی نوزاد زویا فراهم شده است.   

آماده کردن نوزاد برای عکس خواب نوزاد

خواب نوزاد در روزهای طلایی بسیار عمیق می شود اما به هر حال باید برای عمیق شدن خوابش و آماده سازی وی برای عکاسی تلاشهایی کرد. عکاس ابتدا سعی میکند نوزاد را در آغوش بگیرد ، پیشانی وی را نوازش کند و به آرامی با وی صحبت کند تا با صدای عکاس آشنا شود. پس از آماده سازی تمام وسایل عکاسی و دکور عکس نوزاد،  نوبت به آماده نمودن نوزاد برای قرار دادن وی در دکور عکس میباشد.
اگر نوزاد شیر خشک میخورد فرصت خوبیست تا عکاس خودش به نوزاد غذا بدهد و با چشم و صدای آرام با وی حرف بزند از شوش کردن یا دستگاه شوشر برای آرامتر کردن و خواباندن نوزاد استفاده میشود.شوش کردن شبیه صدای داخل رحم مادر است که نوزاد، نه ماه ان را شنیده و به وی آرامش میدهد. قبل از اینکه به خواب برود دورپیچ را دور نوزاد میپیچد و یا در صورت نیاز به لباس ، لباس نوزاد را میپوشاند و به شوش کردن ادامه میدهد تا نوزاد به خواب رود. از بخاری فن دار نیز برای گرم کردن محل خواب نوزاد استفاده میشود که باعث عمیق شدن بیشتر خواب نوزاد میگردد.
پس از اینکه نوزاد خوابش برد وی را در محل از قبل تایین شده دکور میگذارد و پس از یکی دو دقیقه تامل برای عمیق شدن خواب نوزاد ، در نهایت فیگور نهایی را به نوزاد و دستهای وی میدهد و سپس شروع به عکاسی مینماید. در تمام این مدت نوازش پیشانی نوزاد با دستهای گرم و به ارامی و شوش کردن بسیار کمک کننده هستند تا نوزاد خواب عمیقی داشته باشد.

لباسها و اکسسوری مناسب عکاسی نوزاد

لباسهای نوزاد باید از جنسهای نرم و لطیف باشد تا ارامش وی را بهم نریزد. انواع لباسهای توری  سرهمی ، دامنهای تور دار کوتاه پرچین، لباسهای بافت و پارچه های پشمی لطیف را میتوان به کار برد. لباسها بهتر است بدون آستین و سرهمی باشند.
انواع کلاه های لطیف پشمی و کاموایی و پارچه های تور با گل و تزیینات و انواع اکسسوری و گل سرهای ریز و درشت از جنسهای مختلف تور و گل و پارچه و روبان و مدلهای متنوع اکسسوری پسرانه را میتوان برای زیبایی عکسها بکار برد. گلهای ریز و کوچک در این میان خیلی کاربردی و زیبا هستند. هر کدام ازین اکسسوری ها را با توجه به رنگ و هارمونی رنگی دکور انتخابی نوزاد میتوان استفاده نمود.
اتلیه عکس نوزاد زویا تعداد زیادی لباس و اکسسوری برای نوزادن طراحی و تهیه نموده است و آرشیو کاملی بر اساس سلایق مختلف والدین دارد که برای رضایت و خوشنودی بیشتر مشتری و زیبایی هر چه بیشتر عکسهای نوزاد تهیه شده اند.

انتخاب بهترین عکاس نوزاد و بهترین آتلیه عکس نوزاد

هر اتلیه عکاسی نوزادی برای خود روشها، تکنیک ها و سلایق خاصی دارد. و با توجه به هزینه ها و تجربه عکاس، قیمتها نیز قطعا متفاوت هستند. پس بهتر است والدین عزیز در بین عکاسانی که از نوزادان عکس میگیرند جستجو نمایند و با بررسی نمونه کارهای ایشان و صحبت با آنها و همچنین با توجه به سلیقه خودشان و در نظر گرفتن همه شرایط عکسها و روشهای کار اتلیه نوزاد، بهترین اتلیه نوزاد را از نظر خودشان انتخاب نمایند.
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - میخواهید عکس خودتان کنار نظرتان باشد؟ به gravatar.com بروید و عکستان را اضافه کنید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد